Prečo majú niektoré klávesnice na niektorých klávesoch viacero symbolov?

Rozloženie klávesnice je štandardizované. Väčšina klávesníc sa riadi rozložením QWERTY, ale používajú sa aj menej populárne rozloženia QZERTY, DVORAK. Ak sa dostanete do mechanických klávesníc, existuje viac variácií. Koncoví používatelia sa väčšinou zaoberajú len rozložením QWERTY. Tieto rozloženia sú dané umiestnením anglických písmen na klávesnici. Ostatné jazyky ako arabčina a čínština majú svoje vlastné rozloženie. Niektoré klávesnice môžu zobrazovať anglické aj zodpovedajúce arabské písmeno alebo čínsky symbol, ktorý kláves vykoná na svojich klávesoch. Normálna anglická klávesnica QWERTY má niekedy na niektorých klávesoch viacero symbolov. Toto sú zvyčajne interpunkčné klávesy, ale v skutočnosti nemôžete zadať žiadne z nich, tak prečo existujú?

Tieto dodatočné klávesy sú variáciami pre klávesnicu QWERTY. Samotná QWERTY klávesnica má pomerne veľa variácií pre iné jazyky. Napríklad len španielčina a francúzština majú dve variácie QWERTY a tieto symboly zodpovedajú týmto rozloženiam.Ako napíšem tieto symboly?

Teraz, keď už viete, prečo má vaša klávesnica na niektorých klávesoch viacero symbolov, je otázkou, ako ich napísať. Žiadny z týchto symbolov nie je možné zadať podržaním klávesu Shift. Ak potrebujete použiť tieto klávesy, musíte pridať iné rozloženie klávesnice. Toto nie je príliš ťažké. Najťažšie je zistiť, ktoré symboly zodpovedajú ktorému jazyku.

Moja klávesnica napríklad podporuje francúzštinu, o čom svedčí „Verr.maj“ pod klávesom Caps Lock. Bohužiaľ, pridanie francúzskeho rozloženia klávesnice mi neumožnilo písať zodpovedajúce symboly na mojich klávesoch. Dôvodom je, že francúzština je vlastne kanadská variácia rozloženia QWERTY. Pre tých, ktorí nevedia, je francúzština druhým jazykom v Kanade.

Ak chcete zadať tieto symboly, musíte pridať správne rozloženie klávesnice, ale nemusíte nevyhnutne meniť vstupný jazyk. Otvorte aplikáciu Nastavenia v systéme Windows 10. Prejdite do skupiny nastavení Čas a jazyk. Vyberte kartu Región a jazyk. Ak chcete zostať pri aktuálnom vstupnom jazyku, vyberte ho a kliknite na tlačidlo Možnosti pod ním.

Na nasledujúcej obrazovke kliknite na tlačidlo plus a pridajte druhé rozloženie klávesnice. Sú pomenované podľa jazyka, pre ktorý sa používajú.

Keď prepnete na iné rozloženie, budete môcť použiť niektoré ďalšie symboly na klávesoch. Na kľúči nebudete môcť použiť všetky štyri alebo päť symbolov. Na zadanie druhého symbolu veľkých písmen môžete použiť iba kláves Shift, ale to je všetko.

Získajte denné tipy vo svojej doručenej pošte Newsletter Pripojte sa 35 000+ ostatných čitateľov
Microsoft Teams: zdieľanie viacerých obrazoviek na schôdzi Predchádzajúci Článok

Microsoft Teams: zdieľanie viacerých obrazoviek na schôdzi

Ako spustiť Plex Media Server na NAS Čítajte Viac

Ako spustiť Plex Media Server na NAS