Nastavenie RetroPie na Raspberry Pi 3: Stručný sprievodca

Ak ste nostalgickí za všetkými tými skvelými videohrami, ktoré ste hrali, keď ste vyrastali, a želáte si, aby ste ich mohli hrať znova, Retropie môže byť presne to, čo hľadáte. Retropie vám umožní zmeniť Raspberry Pi na retro-herný stroj. Spája v sebe Raspbian, Emulation Station, RetroArch a mnoho ďalších prvkov a umožňuje vám hrať vaše obľúbené arkádové hry, domácu konzolu a klasické PC hry.

S Retropie budete môcť napodobniť Nintendo Entertainment System a hrať Super Mario Bros. – nie jeho port na PC, ale skutočnú hru, ktorú ste hrali na NES! A ak ste časť svojej mladosti strávili v arkádach, budete tiež môcť napodobniť tieto stroje, aby ste mohli hrať skutočného Pac Mana alebo Donkey Konga, ktoré ste hrávali. Systém emuluje viac ako 50 rôznych systémov, takže rozsah hier, ktoré vám umožňuje hrať, je takmer neobmedzený.

Zdroj: retropie.org.ukV tomto článku vám ukážeme, ako stiahnuť a nainštalovať Retropie na Raspberry Pi 3. Pokryjeme počiatočné nastavenie a konfiguráciu, ako aj to, ako získať ROM a skopírovať ich do zariadenia. Najprv vám však povieme, čo presne Retropie je a ako funguje.

Čo je Retropie?

Retropie prichádza v dvoch formách. Je k dispozícii ako obrázok, ktorý obsahuje operačný systém a všetok požadovaný softvér, ktorý môžete zapísať na kartu micro-SD pre Raspberry Pi. Je k dispozícii aj ako balík, ktorý si môžete nainštalovať cez existujúci OS, ako je Raspbian na Raspberry PI, ale aj Ubuntu na PC alebo na zariadení ODroid.

V Retropie sú v podstate dva kusy softvéru: Emulation Station a RetroArch . Súčasťou balenia je aj niekoľko ďalších emulátorov, z ktorých každý ovláda špecifickú platformu. Emulation Station slúži ako front-end a tu spustíte všetky hry, pričom softvér automaticky vyvolá správny emulátor pre vybranú hru.

Po hardvérovej stránke vám Retropie umožňuje používať mnoho rôznych typov ovládačov. Pre PC môžete použiť väčšinu USB herných ovládačov. Môžete tiež použiť ovládače Nintendo, XBox alebo PlayStation a dokonca môžete získať dosky rozhrania, ktoré vám umožnia používať Retropie so skutočnými arkádovými ovládacími prvkami, ako sú joysticky, tlačidlá alebo trackbally.

The Game ROM

Retropie neobsahuje žiadne nelicencované hry, ale môže hrať akúkoľvek hru, ak máte jej ROM. Toto je trochu nesprávne pomenovanie, pretože niekoľko novších herných konzol používa skôr disky ako kazety ROM, ale stále používame termín ROM na označenie obrazu pôvodného softvéru.

Vytvorenie ROM je komplikovaný proces, ktorý zahŕňa čítanie hernej kazety alebo disku a zápis ich obsahu do súboru. Emulátor potom použije súbor, ako keby to bolo pôvodné médium. Našťastie, niektorí ľudia to už urobili pre väčšinu hier a dajú sa stiahnuť z webu.

Hry, rovnako ako filmy, televízne programy alebo hudba, sú licencované a nie je možné ich voľne kopírovať ani sťahovať. Uistite sa, že neporušujete žiadne zákony tým, že si stiahnete iba ROM pre hry, ktoré skutočne vlastníte alebo ktoré sú vo verejnej doméne.

Inštalácia Retropie na Raspberry Pi 3

Inštalácia Retropie na Raspberry Pi 3 nie je obzvlášť náročná úloha. Zahŕňa to pomerne málo krokov, ale dúfajme, že vďaka našim podrobným inštrukciám to bude úplný úspech.

Niekoľko predpokladov

Aby sme tento návod trochu zjednodušili, predpokladáme, že používate Raspberry Pi 3 a počítač so systémom Windows 10. Ak to nie je váš prípad, postup môže vyžadovať určité úpravy. Rýchle vyhľadávanie Google potom môže byť namieste.

Požadovaný hardvér

Než začneme, musíme sa uistiť, že máme všetky požadované prvky. Tu je všetok hardvér, ktorý budete potrebovať

 • Raspberry Pi (Používame Raspberry Pi 3, ale Retropie bude fungovať aj na starších platformách.)
 • Karta micro-SD. (Alebo SD kartu, ak používate staršie Raspberry Pi. – Odporúčame aspoň 8 GB, aby ste si boli istí, že vám neminie miesto pre všetky vaše ROM.)
 • Čítačka kariet pre váš počítač. (Budete ho potrebovať na zápis obrázka na SD kartu. — Niektoré počítače majú vstavanú čítačku kariet SC.)
 • Zdroj Raspberry Pi. (Aj keď Raspberry Pi 3 používa na napájanie port micro-USB, napájací zdroj musí byť dimenzovaný na minimálne 2,5A alebo 2500 mA. Väčšina napájacích adaptérov telefónu nedodáva dostatok energie.)
 • Kábel HDMI na pripojenie Raspberry Pi k televízoru alebo monitoru.
 • Ethernetový kábel na pripojenie Raspberry Pi k vašej domácej sieti. (Môžete tiež použiť vstavanú WiFi na Raspberry Pi 3 alebo použiť WiFi dongle na staršom Raspberry Pis.
 • Herný USB ovládač. (Bude to váš primárny spôsob navigácie v rozhraní Retropie a hrania hier)
 • USB klávesnica. (Potrebné len pri úvodnom nastavení. Ak ho nemáte, môžete sa pripojiť na diaľku pomocou SSH)

Požadovaný softvér

Na dekomprimovanie stiahnutého obrázku Retropie, naformátovanie SD karty a zápis obrázku na SD kartu budete potrebovať aj nejaký softvér v počítači. Odporúčame vám:

Kliknite na vyššie uvedené odkazy, stiahnite a nainštalujte každý softvér skôr, ako začneme. Všetky tri sú dodávané s inštalačným programom, takže je to len otázka spustenia stiahnutého súboru a podľa pokynov na inštaláciu softvéru.

Sťahovanie a extrahovanie obrázka

V čase písania tohto článku je najnovšia verzia Retropie 4.3, vydaná minulý september. Choďte na Stránka na stiahnutie Retropie stiahnuť vopred pripravený obrázok. Uistite sa, že ste si stiahli obrázok, ktorý zodpovedá vášmu Raspberry Pi. Jeden je pre Raspberry Pi 0 a 1 a druhý pre Raspberry Pi 2 a 3.

Uložte súbor .gz do adresára v počítači. Po dokončení sťahovania musíte súbor rozbaliť. Je komprimovaný pomocou Gzip, unixového nástroja. V systéme Windows je najlepší softvér na spracovanie súborov .gz 7-Zips .

Jednoducho prejdite do adresára, do ktorého ste súbor stiahli, kliknite naň pravým tlačidlom myši – mal by byť pomenovaný retropie-4.3-rpi2_rpi3.img.gz – a z rozbaľovacej ponuky vyberte 7-Zips a potom Výpis tu . To predpokladá, že ste už nainštalovali 7-Zip.

Mali by ste skončiť so súborom s názvom retropie-4.3-rpi2_rpi3.img . Toto je obrázok, ktorý budete musieť zapísať na kartu SD.

Formátovanie SD karty

Skôr ako budete môcť zapísať obrázok na kartu SD, dôrazne sa odporúča, aby ste ho najskôr naformátovali. Zabezpečí, že karta je pripravená na prijatie obrázka. Najlepším nástrojom na formátovanie SD karty je Formátovač pamäťových kariet SD zo združenia SD.

Používanie nástroja SDCard Formatter je jednoduché. Vyberte si kartu, potom vyberte medzi rýchlym formátovaním alebo formátom prepísania, zadajte označenie zväzku – nazvali sme ho Retropie – a kliknite na Tlačidlo formátovania .

Zápis obrázka na SD kartu

V tomto kroku použijete Win32 Disk Imager . Spustite program a kliknite na ikona priečinka na pravej strane Súbor s obrázkom otvorte prehliadač súborov. vyhľadajte a kliknite na súbor obrázka, ktorý ste práve rozbalili. Vyberte svoju SD kartu z rozbaľovacieho zoznamu napravo od ikony priečinka a stlačte Napíšte tlačidlo.

Disk Imager zapíše obrazový súbor na SD kartu. Môže to trvať niekoľko minút, takže buďte trpezliví. Po dokončení máte hotovo! Skutočná inštalácia je hotová – stále je potrebné vykonať trochu konfigurácie, ale to sa vykonáva na samotnom Raspberry Pi.

Spustenie Retropie na vašom Raspberry Pi

Vyberte SD kartu z počítača a vložte ju do Raspberry Pi. Pripojte svoj HDMI monitor alebo televízor, ovládač a USB klávesnicu k Raspberry Pi a zapnite ho pripojením jeho napájacieho zdroja.

Počiatočná konfigurácia

Pri prvom spustení Retropie vás privíta uvítacia obrazovka. Toto menu používame na konfiguráciu našich ovládacích prvkov pre Emulation Station a RetroArch Emulators.

Podržte ľubovoľné tlačidlo na hernom ovládači a jeho názov sa zobrazí v spodnej časti obrazovky. Potom sa otvorí konfiguračné menu.

Pri konfigurácii ovládača postupujte podľa pokynov na obrazovke. Ak sa vám minú tlačidlá, podržte stlačené tlačidlo, aby ste preskočili každé nepoužité. Keď sa dostanete na OK, stlačte tlačidlo, ktoré ste práve nakonfigurovali ako A.

Ste takmer pripravení začať hrať.

Získanie ROM

Keď sa Emulation Station konečne spustí, možno vás čaká prekvapenie. Zdá sa, že neexistuje žiadny z emulovaných systémov.

Ako ich potom pridáte? ty nie; už tam vlastne sú. Len sa nezobrazujú v hlavnej ponuke, pretože tam ešte nie sú žiadne ROM. A Emulation Station vám ukáže iba emulátory, pre ktoré našla ROM vo vašom systéme.

Takže musíte získať nejaké ROM. A tu sa veci trochu skomplikujú. Je to kvôli povahe videohier chránených autorskými právami. Existuje niekoľko stránok, odkiaľ si môžete stiahnuť ROM. Ale keďže nemajú žiadny spôsob, ako overiť, že skutočne vlastníte hry, ktoré sa pokúšate stiahnuť, zvyčajne nechajú kohokoľvek stiahnuť čokoľvek. Preto žijú v zákonnej šedej zóne. A keďže Addictivetips.com neospravedlňuje ani nepodporuje pirátstvo, radšej neprezrádzame, kde presne nájsť ROM.

Pre maximálnu ochranu pri sťahovaní ROM použite sieť VPN

Váš IPS môže sledovať vašu internetovú aktivitu. Aj keď nie je nič zlé na sťahovaní ROM hier, ktoré vlastníte, niektoré stránky na sťahovanie ROM sú poskytovateľmi internetových služieb považované za pirátske stránky a môže to viesť k tomu, že váš ISP sa mylne domnieva, že porušujete ich zmluvné podmienky. A keď sa to stane, môžu reagovať znížením rýchlosti, zaslaním upozornenia na porušenie autorských práv alebo dokonca prerušením vašej služby. Toto určite nikto nechce.

Sieť VPN chráni vaše súkromie šifrovaním údajov pomocou silných algoritmov, vďaka ktorým je takmer nemožné ich prelomiť. Okrem toho skryje cieľ, ku ktorému pristupujete. Váš ISP nebude vedieť, kam idete alebo čo robíte. A ako bonus, pomocou vhodne umiestnených serverov, VPN, aby ste obišli väčšinu geografických obmedzení.

S toľkými dodávateľmi VPN, z ktorých si môžete vybrať, môže byť výber toho najlepšieho náročná úloha. Tu je niekoľko dôležitých faktorov, ktoré treba zvážiť. Rýchla rýchlosť pripojenia vám umožní sťahovať rýchlejšie, zásadu zákazu protokolovania bude ďalej chrániť vaše súkromie, žiadne obmedzenia používania vám umožní prístup k akémukoľvek obsahu a akejkoľvek stránke kdekoľvek plnou rýchlosťou a nakoniec, pre vaše zariadenie musí byť dostupný softvér .

VPN, ktorú odporúčame – IPVanish

Testovali sme niekoľko VPN podľa našich kritérií a odporúčame jednu z nich IPVanish . So servermi po celom svete, bez obmedzenia rýchlosti alebo obmedzovania, neobmedzenou šírkou pásma, neobmedzenou prevádzkou, prísnou politikou bez protokolovania a klientskym softvérom dostupným pre väčšinu platforiem, IPVanish poskytuje pôsobivý výkon a hodnotu.

Vyskúšajte IPVanish s našou EXKLUZÍVNOU ponukou! Zaregistrujte sa a získate 60% zľavu na ročné plány , len 4,87 $ mesačne . Môžete dokonca využiť sedemdňovú záruku vrátenia peňazí na vyskúšanie pred nákupom.

Kopírovanie ROM do vášho Retropie

Za predpokladu, že ste našli ROM pre hry, ktoré vlastníte, a máte ich vo svojom počítači, teraz ich musíte skopírovať do Raspberry Pi. Môžete to urobiť niekoľkými spôsobmi. Môžete použiť USB kľúč alebo skopírovať ROM priamo cez sieť. Ukážeme vám oboje a necháme vás, aby ste si vybrali, ktorý z nich preferujete.

Pomocou jednotky USB

 • Skôr ako začnete, skontrolujte, či je váš USB disk naformátovaný na FAT32 alebo NTFS. Raspberry Pi bude vedieť čítať buď.
 • Vložte USB disk do vášho počítača a vytvorte adresár z koreňového adresára disku s názvom retropie .
 • Potom vyberte USB disk z počítača a pripojte ho k Raspberry Pi a počkajte, kým jeho svetlo prestane blikať.
 • Odpojte USB disk z Raspberry Pi a znova ho pripojte k počítaču.
 • Skopírujte všetky ROM z vášho počítača do ich príslušných adresárov pod etropie oms adresár.
 • Znova vyberte USB disk z počítača a pripojte ho k Raspberry Pi.
 • Počkajte, kým kontrolka na USB disku prestane blikať.
 • Zostáva len reštartovať Emulation Station výberom reštartujte emulačnú stanicu z ponuky Štart.

Používanie siete

 • Otvorte nové okno Prieskumníka súborov.
 • Na paneli Rýchly prístup zadajte \retropia . (Nezabudnite na dve spätné lomky.)
 • Mal by sa otvoriť koreňový priečinok vášho zariadenia Retropie.
 • Dvojité kliknutie roms a skopírujte súbory ROM z vášho počítača do ich príslušného adresára na Retropie pomocou drag and drop.
 • Možno budete musieť reštartovať Emulation Station výberom reštartujte emulačnú stanicu z ponuky Štart.

Zabaliť to

Ukázali sme vám len úplné základy inštalácie a používania Retropie. Je toho oveľa viac, ako vám môžeme poskytnúť v článku na blogu. Naším cieľom bolo začať a viesť vás k fungujúcemu nastaveniu, kde môžete hrať hry. Ak sa chcete dozvedieť viac o Retropie, dôrazne vám odporúčame ísť na Sekcia dokumentov na oficiálnej webovej stránke Retropie . Nájdete tu najrôznejšie užitočné informácie o všetkých aspektoch inštalácie, konfigurácie a používania Retropie.

Ale nedovoľte, aby to bol váš jediný zdroj informácií. Existuje množstvo webových stránok, ktoré poskytujú informácie o Retropie. Rýchle vyhľadávanie vám umožní nájsť veľa z nich.

Skúsili ste Retropie? Aké boli vaše skúsenosti? Prebehla inštalácia a počiatočná konfigurácia hladko? Narazili ste na problémy? Podeľte sa s nami o svoje skúsenosti pomocou komentárov nižšie. Radi počúvame od našich čitateľov.

Získajte denné tipy vo svojej doručenej pošte Newsletter Pripojte sa 35 000+ ostatných čitateľov
Windows Media Player nezobrazuje video (iba zvuk) – OPRAVENÉ Predchádzajúci Článok

Windows Media Player nezobrazuje video (iba zvuk) – OPRAVENÉ

Vytvorte si prispôsobený informačný kanál hudobných správ s Muzinou pre iPad Čítajte Viac

Vytvorte si prispôsobený informačný kanál hudobných správ s Muzinou pre iPad