Je eBay bezpečný? 15 podvodov na eBay a ako sa im vyhnúť

eBay je spoločnosť zaoberajúca sa elektronickým obchodom so sídlom v Spojených štátoch, možno ste o nej už počuli, pretože je veľmi populárna medzi ľuďmi všetkých vekových kategórií. Myslím, že to môžete nazvať virtuálny obchod, ale v skutočnosti je to oveľa viac.

Jednotlivci aj spoločnosti môžu na eBay uvádzať svoje produkty alebo služby, buď ako položky s pevnými cenami, ktoré je možné kúpiť, alebo položky založené na aukciách, čo vám dáva veľkú slobodu ako kupujúcemu aj obchodníkovi, ak ním ste.Avšak, rovnako ako mnoho iných online služieb, eBay je tiež miestom stretnutia podvodníci všetkých druhov. Bohužiaľ, nikto nie je celkom v bezpečí, keďže podvodníci môžu byť na oboch stranách, kupujúci aj obchodníci, čo znamená, že sa od nich nemôžete len tak odvrátiť tým, že si vyberiete strany.

V našom komplexnom sprievodcovi si povieme všetko o tom, ako funguje eBay, či už je to tak bezpečné alebo nie, s akými typmi podvodov sa môžete stretnúť pri používaní eBay a ako sa väčšine z nich vyhnúť.

Je eBay bezpečný?

Z väčšej časti, eBay je bezpečná služba , takže to môžete vyskúšať, ak ešte nemáte preferovanú službu, kde vymieňate tovar za peniaze alebo naopak. Môžete si to predstaviť ako trhovisko, pretože môžete nájsť nové aj použité veci a s niektorými obchodníkmi môžete dokonca zjednávať lepšie ceny.

Pokiaľ ide o bezpečnosť, eBay nie je vo svojej podstate nebezpečný, ale ako všetky online služby vyvoláva pocit nebezpečenstva, ktorý presakuje zo skutočnosti, že nepoznáte druhú zúčastnenú stranu a nevidíte produkt (ani peniaze), kým ich nedostanete.

Od svojho začiatku eBay prešiel na veľké dĺžky s cieľom zabezpečiť, aby boli obe strany spokojné, či už ide o obchodníkov alebo potenciálnych kupcov, o ktorých hovoríme. Napríklad zaviedli systém spätnej väzby, kde každý používateľ môže uverejniť svoje skúsenosti s predajcom.

systém spätnej väzby eBay

A čo viac, zmenili to na plnohodnotný systém hodnotenia s rôznymi skóre, ktoré by vám mali povedať všetko o dôveryhodnosti predajcu skôr, ako s ním budete interagovať vo forme nákupu jeho produktov.

Ako kupujúci je to celkom jednoduché drž sa ďalej od problémov a urobte pre vás eBay bezpečným zážitkom: stačí sledovať obchodníkov s vysokým skóre spätnej väzby a mnohými pozitívnymi recenziami a mali by ste byť v poriadku.

Hoci sa objavilo množstvo obvinení, že niektorí obchodníci umelo zvyšujú svoje skóre spätnej väzby vytváraním falošných účtov a uverejňovaním pozitívnej spätnej väzby, tieto tvrdenia boli rýchlo zastavené. Skrátka, nemôžete zanechať recenziu bez zakúpenia položky a zaplatenia za ňu, takže podpora falošnej spätnej väzby je našťastie len mýtus .

Okrem toho, ak sa rozhodnete zaplatiť za produkty, ktoré sa pokúšate kúpiť PayPal , dostanete dvojnásobnú ochranu berúc do úvahy, že eBay aj PayPal ponúkajú ochranu kupujúcich a obchodníkov.

Teraz odpoveď na pôvodnú otázku: áno, eBay je bezpečný . Je to však také bezpečné, ak ste opatrní, pretože môžete naraziť na rôznych podvodníkov a ak ich neodhalíte a nenahlásite, môžete sa dostať do nepríjemnej situácie.

Ako funguje eBay?

Toto je pomerne zložitá odpoveď, pretože eBay nefunguje rovnako pre každého, kto ho používa. V skutočnosti vám eBay môže poskytnúť inú skúsenosť v závislosti od toho, čo s ňou plánujete robiť, či už ide o predaj, nákup, vytváranie aukcií alebo ponúkanie cien.

Ako funguje predaj na eBay

Ako predajca (obchodník) , musíte si vytvoriť profil, pretože na eBay nemôžete nič predávať bez účtu predajcu. Keď vám to prekáža, môžete jednoducho dať produkt na predaj vytvorením záznamu.

Vytvorenie účtu predajcu vyžaduje, aby ste zadali svoje celé meno, adresu, e-mailovú adresu a telefónne číslo. Až do vytvorenia prvého záznamu nebudete musieť špecifikovať spôsob platby na pokrytie poplatkov za predaj.

Hoci vytvorenie záznamu pre položku je úplne zadarmo , eBay si účtuje poplatok, ak dokončíte predaj v rámci jeho platformy. Ako spôsob platby môžete použiť kreditnú kartu, bežný účet alebo účet PayPal.

Vytvorenie záznamu je dostatočne intuitívne, pretože vás prevedie celým procesom nastavenia názvu a popisu položky, jej umiestnením do kategórie, výberom stavu používania (napr. použitý alebo nový) a pridávaním fotografií do vášho záznamu. .

Ako funguje nákup na eBay

Na rozdiel od predaja si môžete kúpiť položku na eBay bez vytvorenia účtu. Platia však niektoré podmienky: výrobok musí stáť menej ako 5 000 dolárov a musí mať Kúpte si to možnosť povolená predajcom.

Ak dávate prednosť okamžitému nákupu produktov, môžete použiť Kúpte si to tlačidlo, ktoré vám umožní zaplatiť pevnú cenu a kúpiť si položku na mieste. Ak ste dobrodružný typ, môžete sa pokúsiť prihodiť na položku a pokúsiť sa ju vyhrať za nižšiu cenu v online aukcii.

Existujú aj zoznamy, kde môžete predajcovi ponúknuť ponuku, a ak ju prijme, môžete si ju kúpiť na inom mieste, ako uvádza trh. Upozorňujeme však, že ak sa rozhodnete urobiť ponuku, predajca nie je povinný ju prijať a môže vám dokonca poslať protiponuku.

Tento proces je celkom intuitívny, najmä ak už máte účet na eBay. S účtom na eBay môžete sledovať nielen svoje nákupy, ale aj stav svojich objednávok a dokonca aj ich doručenie, ak vám predajca túto možnosť poskytne. Je tiež možné zanechať spätnú väzbu predajcovi a napísať recenzie na produkty, ktoré ste si kúpili.

V prípade, že ste urobili a omyl pri objednávaní produktu vás eBay môže previesť procesom zrušenia objednávky. To isté platí, ak ste mali problém s objednávkou, vrátane, ale nielen, že vaša položka nikdy nedorazila, produkt je poškodený alebo nezodpovedá jeho popisu alebo fotografiám, alebo dokonca zmeníte názor.

Môžete sa nechať oklamať na eBay?

Aj keď sme poukázali na niekoľko silných stránok používania eBay a na to, ako môže nákup alebo predaj produktov na internete premeniť na bezpečný a intuitívny zážitok, niekedy môžete byť pri používaní tejto služby oklamaní, a žiaľ, existuje veľa spôsobov, ako získať podvedený ako kupujúci aj ako obchodník.

Je dôležité pochopiť, že eBay sa točí okolo dôvery, a ako možno viete, dôvera je obojsmerná cesta. Ako nový obchodník by ste nemali očakávať, že vám vaši kupujúci budú dôverovať viac, ako vy im, a ide to aj naopak, takže si to budete musieť zarobiť.

V nasledujúcej časti si ukážeme niektoré z nich bežné spôsoby, ako sa môžete dostať scammed pri používaní eBay , takže sa im môžete ľahko vyhnúť a vyhnúť sa strate produktov alebo peňazí pri obchodovaní na tejto platforme, či už ide o nákup alebo predaj, ktorý robíte.

Podvody na eBay, ktorým sa chcete vyhnúť

A)Podvody kupujúcich na eBay

Nákup produktov na eBay nie je práve veľká veda, pretože všetko, čo musíte urobiť, je nájsť produkt, ktorý chcete kúpiť, urobiť naň ponuku (alebo si ho okamžite kúpiť) a počkať na potvrdenie vašej objednávky.

Napriek tomu, že proces nákupu je veľmi jednoduchý, podvodníci môže zmeniť na nočnú moru na trhu. Prvým pravidlom, ktoré budete musieť dodržiavať, je starať sa o dôveryhodných a overených predajcov, aj keď tí neoverení majú pre vás pripravené lákavejšie ponuky.

Druhé pravidlo, ktoré je rovnako dôležité ako prvé, je, že ak ponuka znie príliš dobre na to, aby bola pravdivá, pravdepodobne je . Verte nám, je lepšie zaplatiť o pár dolárov viac predajcovi s vysokým skóre spätnej väzby, ako prísť o všetko v prospech obchodníka, ktorý nemá žiadne záznamy o predaji a žiadnu spätnú väzbu od používateľov.

1. Obchodník nedodáva produkt

Napriek skutočnosti, že existuje niekoľko záruk vrátenia peňazí, ak nakupujete veci na eBay (a je dvakrát efektívnejšia, ak používate PayPal), táto platforma ponúka absolútne žiadne pokrytie pre niekoľko vybraných kategórií položiek. menovite:

 • Motorové vozidlá (lietadlá, člny, rekreačné vozidlá)
 • Ťažké stroje a priemyselné zariadenia
 • Služby
 • Inzeráty
 • Cestovné lístky a lístky
 • Nehnuteľnosť
 • Podniky na predaj
 • webové stránky
 • Digitálny obsah a nehmotný tovar
 • NFT (nezastupiteľné tokeny)
 • Produkty predávané prostredníctvom Sotheby’s

Za položky, ktoré spadajú do vyššie uvedených kategórií, môžete uskutočniť platbu a obchodník ju môže prijať bez skutočne vám posielame položku, a tam je nič môžete urobiť, aby ste získali vrátenie peňazí cez eBay, a to napriek svojej službe ochrany kupujúcich.

Preto, ak ste ochotní podstúpiť riziko, mali by ste vedieť, že nákup akejkoľvek položky, ktorá spadá do vyššie uvedených kategórií, môže znamenať, že ju nikdy nedostanete, a tiež by ste prišli o sumu peňazí, ktorú ste za daný produkt zaplatili. začať s.

2. Prázdny box

Toto hovorí samo za seba, pretože zahŕňa prijímanie prázdny box namiesto toho, aby ste dostali svoj produkt od obchodníka eBay, ako by ste mali. Toto nie je úplne plnohodnotný podvod, pretože sa točí okolo zhonu kupujúceho a nedostatku pozornosti k detailom.

Podvod s prázdnou škatuľou sa zvyčajne vyskytuje pri položkách, ktoré sú veľmi populárne a v obmedzenom množstve. Takzvané plutvy kupujú tieto položky za maloobchodné ceny a zverejňujú ich za vyššiu cenu na eBay, takže zobrazenie produktu, o ktorý máte záujem, za vyššiu cenu by vás nemalo prekvapiť.

No, tu je základ: aj keď je katalógová cena vyššia ako maloobchodná cena produktu, vždy by ste si mali skontrolovať úplný popis ponuky. Častejšie ako ne, tieto výpisy špecifikujte iba políčko produktu a možno nebudete môcť požiadať o vrátenie peňazí, ak má obchodník dôkaz, že to tak bolo 100% úprimný pri vytváraní záznamu.

Zvyčajne sú podvodníci hlavnými nákupcami produktových škatúľ, pretože prázdnu krabicu je najjednoduchšie vytiahnuť, takže sa uistite, že si nájdete čas na prečítanie celého zoznamu a jeho podrobností.

3. Podvod s darčekovými kartami (poukážkami).

Podvodníci sa vás pokúsia osloviť na rôznych kanáloch (Instagram, WhatsApp, Facebook, e-mailová adresa, telefón) a povedia vám o neuveriteľnej kampani, ktorú v súčasnosti prevádzkuje určitá spoločnosť (zvyčajne sem prichádzajú veľké mená).

Ponuky vo falošnej kampani sú zvyčajne príliš dobré na to, aby som prešiel , vďaka čomu je dosť ťažké vyhnúť sa tomuto podvodu, najmä ak ste nadšený typ, ktorý sa veľmi ľahko vzruší až do bodu, keď sa stanete trochu nedbalým.

Niekoľko príkladov takýchto ponúk:

 • Získanie bezplatných alebo zľavnených vecí, ak si zakúpite produkt pomocou darčekového kódu eBay
 • Ak zaplatíte darčekovým kódom eBay, zaplatíte iba polovicu svojich účtov za dané obdobie
 • Ponuka rýchlejšej dopravy alebo zliav výmenou za platbu s darčekovým kódom eBay

Teraz to začína byť temné: po tom, čo vám podvodníci povedia všetko o kampani, vám predvedú pomerne krátky termín, čím svojmu podvodu sprostredkujú pocit naliehavosti.

Je zrejmé, že najlepší spôsob, ako sa chrániť pred týmto podvodom, je vyhľadať ho a zistiť, či ide skutočne o oficiálnu kampaň, ktorá ponúka tieto druhy cien. Podvodníci sú však dosť prefíkaní a môžu sa uchýliť k tomu, že vám povedia, že ponuka končí v momente, keď zavesia.

Čokoľvek robíš, nemali by ste odovzdávať svoje darčekové kódy eBay alebo poukážky náhodným neznámym ľuďom na internete, aj keď sa môže zdať, že ide o predstaviteľov veľkých spoločností, ktoré vám ponúkajú obchod na celý život. Ako obvykle, ak sa ponuka zdá byť príliš dobrá na to, aby bola pravdivá, pravdepodobne ide o podvod.

4. Nesprávny názov na dodacom štítku

Mať an nesprávny názov napísané na dodacom štítku vašej položky sa môže niekedy stať omylom a zvyčajne by malo byť vaše meno mimo jedného alebo dvoch písmen a nie nahradené úplne iným. Všetci sme boli v Starbucks, vieme, aký je to pocit.

Čo robí tento podvod vyčnievať v dave je, že sa vyskytuje iba po transakcia na eBay je dokončená. Obchodník (scammer) odošle balík obsahujúci váš produkt na správnu adresu, ale uvedie úplne iné meno, aby vás vyhodil.

Keď konečne dostanete balík, keď zistíte, že adresa je správna, ale nemôžete nájsť svoje meno na štítku, môžete byť v pokušení vrátiť zásielku odosielateľovi alebo ju odniesť na poštu, aby to vyriešil. .

Ak balík namiesto otvorenia vrátite (mimochodom vzduchotesný morálny kódex), obchodník dostane produkt späť a peniaze si ponechá, pretože transakcia na eBay sa teraz bude javiť ako odmietnutá alebo vrátená. Bohužiaľ, existuje nie je možné uplatniť reklamáciu na eBay voči obchodníkovi, ak bola transakcia dokončená a teraz sa zobrazuje ako vrátená alebo odmietnutá.

5. Podvod s platbami mimo eBay

Už sme spomenuli vyššie, že eBay si môže ponechať a malý poplatok pre všetky transakcie a obchody, ktoré sú dokončené prostredníctvom jej platformy. Okrem toho ponúkajú ochranu predávajúcim aj kupujúcim, ale iba v prípade, že transakcia prebieha na webovej stránke eBay, aby bolo možné ju overiť.

Niekedy vás môžu osloviť určití obchodníci a opýtať sa, či im môžete poslať platbu cez inú platformu ako eBay, aby sa vyhli plateniu poplatku za platformu. Môžu z vás dokonca urobiť a lepšia ponuka a stretneme sa niekde uprostred, aby ste nezaplatili plnú cenu a predajca si ponechal časť poplatku za platformu.

V dokonalom svete by táto situácia bola výhrou pre všetky zúčastnené strany (bez eBay). Väčšinu času, keď sa to stane, je to však podvod a mali by ste sa tomu okamžite vyhnúť, pretože akonáhle tieto peniaze pošlete cez kanál mimo eBay, sú určite navždy stratené.

Obchodník prestane odpovedať na vaše hovory alebo e-maily v žiadnom prípade nemôžete spochybniť transakciu na eBay, pretože ste obchodníkovi poslali sumu peňazí, ktorú požadoval, prostredníctvom nesledovateľného kanála.

Najhoršie na tom je, že v profile obchodníka nemôžete zanechať ostrú recenziu, pretože na jeho účte nie je žiadna známka transakcie, a to je požiadavka, ak chcete zanechať spätnú väzbu. Je samozrejmé, že by ste sa mali držať iba spôsobov platby, ktoré sú akceptované a môžu byť overené eBayom.

6. Falošný tovar alebo falšované repliky

Ak ste na internete dostatočne dlho, pravdepodobne to viete falzifikát tovar a odklepávacie repliky sú také skutočné, ako sa len dajú, a bohužiaľ, eBay nezaručuje, že tento typ produktu neobsahuje.

Hoci niektorí obchodníci (najmä tí dôveryhodní) sú úprimní o svojich produktoch a uvádzajú skutočnosť, že ide o verné repliky alebo dokonale funkčné kópie alebo akékoľvek podobné výrazy, ktoré môžu používať, podvodníci vám to nepovedia.

V skutočnosti uvedú čo najviac podrobností o produkte a niektoré z nich zverejnia aj falošné sériové čísla (alebo iné formy identifikácie produktu), aby potvrdili, že produkty, ktoré predávajú, sú 100% autentické .

Hoci neexistuje žiadny spoľahlivý spôsob, ako sa vyhnúť tomuto typu podvodu, možno sa budete chcieť vyhnúť značkovým produktom, ktoré sa predávajú za neuveriteľne atraktívne ceny, pretože sú buď ukradnuté, sfalšované alebo vyradené repliky.

Tiež by nebolo zlé sledovať skóre spätnej väzby obchodníka a skontrolovať históriu jeho minulých predajov. Namiesto toho, aby ste sa pozerali na najlepšie hodnotenia obchodníka, pozrite sa na tie najhoršie (jednohviezdičkové), aby ste zistili, či predchádzajúci kupujúci nemali nejaké zlé skúsenosti s predajcom, od ktorého chcete nakupovať.

7. Falošná zákaznícka podpora

Niektorí obchodníci budú zoznam falošná zákaznícka podpora eBay telefónne čísla alebo e-mailové adresy vo svojich profiloch alebo dokonca v zoznamoch produktov, ktoré momentálne predávajú. Keď (nevyhnutne) narazíte na problémy s odoslaním produktu (alebo položky ako takej), môžete byť v pokušení kontaktovať číslo uvedené v profile obchodníka.

Hoci niektorí obchodníci sú legitímni a chcú vám len pomôcť vyriešiť veci bez zapojenia eBay, podvodníci sa zosobniť sa Zamestnanci eBay a môžu od vás vyžadovať citlivé informácie vrátane vášho mena, poverení eBay alebo dokonca bankového účtu.

Je samozrejmé, že akonáhle sa falošný agent zákazníckej podpory dostane k vašim citlivým údajom, preruší s vami komunikáciu a už o nich nikdy nebudete počuť.

Pamätajte, že oficiálni zástupcovia zákazníckej podpory eBay budú nikdy požiadajte o heslo svojho účtu, bankový účet, číslo kreditnej karty, rodné číslo alebo sa pokúste od vás získať akékoľvek iné podobné údaje. Ak ste odovzdali niektoré z vyššie uvedených údajov, možno budete chcieť zmeniť heslo svojho účtu, zablokovať karty a zavolať do banky, aby ste predišli komplikáciám.

Ešte dôležitejšie je, že ak ste týmto falošným agentom odovzdali svoje číslo sociálneho poistenia, uistite sa, že ste incident nahlásili zodpovedným vládnym agentúram. Môžete podať policajnú správu a dokonca aj správu o krádeži identity FTC (Federal Trade Commission).

Ako môžete vidieť, existuje mnoho spôsobov, ako sa môžete nechať oklamať pri používaní eBay ako kupujúceho, najmä ak máte žiadny účet a rozhodnúť sa nakúpiť tovar alebo služby ako hosť. Bohužiaľ, mohlo by existovať ešte viac typov podvodov na eBay, pretože sme pokryli iba tie najčastejšie sa vyskytujúce.

Pri používaní eBay sa však môžu oklamať nielen kupujúci, ako sa čoskoro dozviete z našej nasledujúcej časti.

B)Podvody predajcov na eBay

Ak máte viac ako dosť predmetov, ktoré už používate len zriedka, možno je čas otvoriť garážový výpredaj, zbaviť sa ich a zarobiť nejaké peniaze. Môžete ich tiež dať na predaj na eBay, ak nie ste fanúšikom garážového predaja alebo fyzickej interakcie s ľuďmi.

eBay môže byť bezpečným spôsobom, ako zabezpečiť predaj vašich produktov, ak vezmeme do úvahy oboje eBay a PayPal ponúkať programy ochrany kupujúcich a predávajúcich, z ktorých môžete mať úžitok. Ak však chcete, aby sa na vás vzťahovali tieto programy na ochranu pred podvodmi, budete musieť dodržiavať niekoľko základných pravidiel, ako napríklad vyhýbať sa transakciám mimo eBay alebo nepredávať produkty z niekoľkých kategórií (vymenovali sme ich vyššie). .

Bohužiaľ, napriek snahe eBay poskytnúť vám a bezpečné prostredie Ak chcete podnikať ako online obchodník, kreativita podvodníkov prekvitá, takže sa môžete občas stretnúť s podvodníkmi, ktorí na vás chcú rýchlo zarobiť.

Hoci v niektorých prípadoch môže byť úplne nemožné odhaliť podvodníkov a odmietnuť s nimi obchodovať, zostavili sme zoznam bežných podvodov, s ktorými sa ako predajca môžete stretnúť. Náš krátky sprievodca by vám mal pomôcť rozpoznať tieto pokusy a potlačiť ich hneď v zárodku.

1. Podvod s preplatkami

Páchatelia tohto podvodu vás oslovia a ponúknu vám, že zaplatí cenu vyššie než ten, ktorý ste požadovali, ktorý by mal byť prvý červená vlajka . Aj keď sa ponuka zdá byť príliš dobrá na to, aby ste ju prešli, pravdepodobne ju budete chcieť tvrdo odovzdať.

Samozrejme, existuje malá šanca, že s tým súvisia nejaké vyjednávania, napríklad keď sľúbite alebo rezervujete produkt pre iného kupujúceho, ktorý sa vás opýtal, či môžete počkať niekoľko dní, potom vám iný zákazník ponúkne väčšiu sumu peňazí ako prvý. Potom je to úplne Tvoja voľba .

Ak vás však z ničoho nič kontaktuje náhodný kupujúci, ktorý vám ponúkne zaplatiť viac, ako je cena, ktorú ste uviedli v ponuke, za každú cenu sa tomu vyhnite. S najväčšou pravdepodobnosťou dostanete falošný šek, ktorý sa vám vráti, keď si ho vyberiete, takže nakoniec stratíte peniaze aj položku.

2. Prázdny box podvod

Väčšina podvodov, ktoré sme vysvetlili v časti o kupujúcich vyššie, má náprotivok predajcu, takže by nemalo byť prekvapením, že vás môže oklamať niekto, kto predstiera, že ste odoslali prázdny box k nim.

Tento podvod vyzerá takto: potenciálny zákazník si kúpi položku z vášho záznamu na eBay a bez váhania zaplatí, takže začnete produkt baliť a odosielať ho čo najskôr, pričom si ani na minútu nemyslíte, že je to v skutočnosti začiatok kon.

Po prijatí balíka kupujúci tvrdí, že ste skutočne poslali prázdnu škatuľu, a preto podajú a tvrdenie o podvode s eBay, ktorý požaduje vrátenie od kupujúceho. Na konci tohto podvodu dostanete prázdnu škatuľu, ktorú ste použili na odoslanie položky, a kupujúci si ponechá to, čo v nej bolo, ako aj peniaze, ktoré eBay vyberie z vášho účtu a vráti kupujúcemu peniaze.

Bohužiaľ, veci sú trochu komplikované, ak vás takto podvedú. eBay vám s najväčšou pravdepodobnosťou povie, aby ste vydali a návratový štítok , a počkajte, kým vám kupujúci pošle prázdny obal späť. Ak sa nemôžu obťažovať, aby to urobili, musíte si nechať peniaze.

Ak na druhej strane nevystavíte návratový štítok a kupujúci eskaluje, eBay automaticky vrátiť kupujúcemu peniaze z vášho účtu. Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť tomuto typu podvodu, je všetko zdokumentovať o produkte (IMEI, sériové čísla atď.), odfoťte si proces balenia a možno aj nahrajte video, ako zhodíte položku, ktorá sa má čoskoro odoslať.

eBay môže tiež navrhnúť, aby ste podali reklamáciu spoločnosti, ktorú ste použili na doručenie balíka, či už ide o spoločnosti na doručovanie domov alebo poštu.

3. Upravená žiadosť o adresu

Tento pokus o podvod je v skutočnosti ďalšou verziou podvodu s preplatkami, ako sa čoskoro dozviete. Žiaľ, je ich veľa nezdokumentované podvody to sú len zvraty niektorých populárnych, ktoré môžete nájsť online, čo sťažuje ich efektívne sledovanie a varovanie čestných používateľov eBay o ich existencii.

Spôsob, akým tento podvod funguje, je nasledovný: dostanete ponuku na kúpu od používateľa eBay a ponúka, že zaplatíte viac, ako je hodnota položky. Ak poznáte vyššie uvedený podvod s preplatkami, toto by malo byť najdôležitejšie červená vlajka ktoré by vám mohli pomôcť správne určiť, že ide o podvod.

Kupujúci potom povie, že dodatočné množstvo peňazí je v skutočnosti potrebné pokryť dodatočné náklady na dopravu, pretože chcú, aby ste tovar doručili do cudzej krajiny, najlepšie do takej, ku ktorej nie je práve ľahké sa dostať. Ak súhlasíte, podvodníci vás požiadajú o vašu adresu PayPal, čo otvára niekoľko ďalších príležitostí na podvody pre falošného kupujúceho (podvody cez PayPal sú tiež vecou).

Keď dostanú vašu e-mailovú adresu PayPal, dostanete a falošný email od niekoho, kto predstiera, že je zástupcom PayPal, žiada od vás poštové sledovacie čísla a tvrdí, že suma, na ktorej ste sa obaja s kupujúcim dohodli, je uzamknutá, kým nepredložíte dôkaz, že ste produkt dodali.

Ak sa vám to niekedy stane, pošlite e-mail na spoof@paypal.com ako sme vás poučili v našom Sprievodca podvodmi PayPal a podať žiadosť o pokus o podvod na eBay. Je samozrejmé, že by ste mali nikdy v tejto situácii doručte položku, pretože nakoniec stratíte produkt aj peniaze.

4. Podvod s platbami mimo eBay

Toto je presne ten istý spôsob, akým sa môžete nechať oklamať ako kupujúci, ale úlohy sú teraz obrátené. Nie, zrazu nie ste podvodník, práve vás oklame kupujúci, ktorý vám ponúka súkromnú ponuku mimo eBay.

Ako sme diskutovali v kapitole o kupujúcich vyššie, eBay ponúka niekoľko skvelých programov ochrany oboje kupujúci a predávajúci, ale ak z nich chcete mať úžitok, musíte dodržiavať jej zásady. Jedným z najdôležitejších pravidiel, ktoré eBay presadzuje, je vyhýbať sa uzatváraniu akýchkoľvek obchodov mimo eBay, kde ich nemôže sledovať.

Podvod s platbami mimo eBay zahŕňa potenciálny (falošný) kupujúci, ktorý vás kontaktuje v súvislosti s produktom, ktorý predávate, a opýta sa vás, či prijímate platbu. vonku oficiálnych kanálov eBay. Mohli by sa dokonca pokúsiť obhájiť svoju pozíciu s tvrdením, že by vám to mohlo pomôcť vyhnúť sa obchodným daniam eBay.

Ak prijmete, zatvoríte zoznam a odošlete položku, môže sa stať niekoľko vecí. V dokonalom svete dostanete svoje peniaze, kupujúci dostane svoj produkt a všetci sú spokojní.

Ak však ide o podvod, kupujúci tiež neplatí alebo spory transakciu na eBayi rôznymi spôsobmi (nahlási inzerát ako falošný, tvrdí, že dostali prázdnu škatuľu, nahlási, že položka nezodpovedá popisu, dostanete obrázok).

Je samozrejmé, že ak vezmete návnadu a prijmete obchod mimo oficiálnych platobných kanálov eBay, nebudete môcť využívať program ochrany obchodníkov eBay, takže nakoniec prídete o peniaze a svoj produkt.

5. Vydieranie spätnou väzbou

Toto je, žiaľ, jeden z najhorších spôsobov, ako by sa vás niekto mohol pokúsiť oklamať, najmä ak ste začínajúci obchodník, ktorý práve začína s týmto typom online aktivity a ako svoj trh si vybral eBay.

O spôsobe, akým eBay funguje, sme trochu vysvetlili v jednej z vyššie uvedených podsekcií: obchodníci vytvárajú zoznamy svojich produktov, zákazníci kupujú ich produkt a potom môžu napísať recenziu na základe skúseností s predajcom.

Ak je recenzia dobrá, predajca dostane a dobrá spätná väzba skóre a pri každej novej recenzii sa skóre mení na lepšie alebo horšie. Teraz je tento podvod jedným z najhorších na našom zozname, pretože s tým nemôžete urobiť absolútne nič.

Prebieha to takto: vytvoríte inzerát pre svoj produkt, niekto vám urobí ponuku, zaplatí za tovar, vy zatvoríte inzerát a tovar dodáte. Zatiaľ je to v poriadku, ale potom sa s vami spojí podvodník a nejde o to, že by bola položka rozbitá alebo čokoľvek iné.

Povedia vám, aby ste previedli sumu peňazí na určitý účet (väčšina používa krypto, pretože to nie je možné sledovať), inak napíšu ostrá recenzia o ich skúsenostiach s vami a zanechajú vám negatívnu spätnú väzbu.

Smutné na tom je, že veľa poctivých obchodníkov na eBay, ktorí práve začínali, prepadlo a previedlo požadovanú sumu peňazí v obave, že by mohla byť ovplyvnená ich povesť. Vzhľadom na to, že ide o typ vydierania, môžete e-mail alebo správy preposlať na POLÍCIA a dokonca kontaktujte eBay o tom.

Stojí za zmienku, že ak ste vydieraný, páchateľ vás môže držať prakticky ako rukojemníka a žiadať stále viac a viac, pokiaľ má nad vami moc, takže ho môžete od začiatku ignorovať a osloviť subjekty, ktoré by vám mohli pomôcť (napr. polícia, zákazník eBay podpora).

6. Rozbitá replika podvodu

Zákazník si zakúpi váš produkt cez eBay, zaplatí zaň a vy ho odošlete, takže nie je čo vymýšľať. Kupujúci však po prevzatí balíka tvrdí, že produkt, ktorý ste mu poslali, je zlomený a môže vám dokonca ukázať obrázky rozbitého produktu.

Následne spochybnia transakciu s eBay, tvrdiac, že ​​ste im poslali rozbitú položku, a môžu im poskytnúť tie isté fotografie, ktoré vám ukázali. V dôsledku toho vás o to môže eBay požiadať vydať návratku a vrátenie peňazí kupujúci. V tomto scenári stratíte položku aj peniaze.

Aj keď to niekedy nemusí stačiť na to, aby vás ochránilo pred týmto druhom podvodu, môže to vášmu prípadu pomôcť dokument položku, ktorú predávate, čo najlepšie: pred odoslaním zaregistrujte jej sériové číslo, číslo IME, číslo modelu a všetky konkrétne značky na nej.

Môžete tiež fotografovať počas balenia položky a dokonca vytvoriť video, ako odosielate produkt; urobte toľko z týchto fotografií alebo videí, ktoré by mohli slúžiť ako dôkaz v prípade, že vás obvinia z odoslania rozbitej repliky kupujúcemu, žiadny iný spôsob aby ste dokázali, že položka, ktorú ste poslali, bola skutočne autentická a nepoškodená.

7. Podvod „Položka nebola prijatá“.

Ak ste sa rozhodli predávať svoje položky na eBay, je vo vašom najlepšom záujme prečítať si všetky pravidlá a zásady eBay predtým, ako sa pustíte do akejkoľvek aktivity, pretože vás to môže potenciálne zachrániť pred takou nepríjemnou situáciou, ako je tá, ktorú sa chystáme urobiť popísať.

Predávate drahú položku, ktorá má väčšiu hodnotu ako 750 dolárov a kupujúci uplatní reklamáciu s tým, že tovar nikdy neprevzal. V tomto strašidelnom scenári prehráte oboje peniaze, ktoré vám kupujúci poslal, keď žiadajú vrátenie peňazí (ktoré im eBay rád poskytne) a drahú položku.

Ako sa to stane? No, PayPal má šikovnosť Ochrana predajcu program, ktorý vám môže pomôcť predávať vaše produkty bez obáv, že vás podvedú. Avšak ako každý iný ochranný program má sériu pravidiel, ktoré musíte dodržiavať, ak z neho chcete mať úplný úžitok.

Ak predávate položku pod 750 dolárov , budete musieť poskytnúť kupujúcemu informácie o sledovaní, ktoré podľa oficiálnej stránky podpory eBay musia obsahovať nasledujúce informácie:

  Dátum dodania Stav doručenia doručené Adresa príjemcu

Ak je však položka, ktorú predávate viac ako 750 dolárov , musíte tiež zahrnúť potvrdenie podpisu . Ak o tom kupujúci vie a vy nepridáte potvrdenie podpisu pre produkty, ktoré predávate nad 750 USD, mohol by vás podviesť tvrdením, že danú položku nedostal.

Keďže produktu chýba podpisový doklad o doručení, položka sa dá veľmi ľahko nahlásiť, že tam nie je, a v dôsledku toho prídete o svoj produkt pre podvodníka. Okrem toho budete tiež prísť o peniaze ktoré ste dostali od podvodníka, pretože nevyhnutne spochybní transakciu a požiada o vrátenie peňazí.

Ešte raz vás vyzývame, aby ste čítali každý jediné pravidlo a politika, ktoré presadzujú eBay a PayPal, pretože by vás mohli zachrániť pred lepkavou situáciou, ako je tá uvedená vyššie.

8. Zrušenie transakcie

Vzhľadom na to, že väčšina, ak nie všetci spracovatelia elektronických platieb, má na svojej platforme implementovaný nejaký druh systému ochrany kupujúcich, je ľahké pochopiť, prečo je pre väčšinu podvodníkov také jednoduché virtuálne vás okradnúť o vaše aktíva.

Napríklad PayPal je jedným z týchto spracovateľov online platieb, ktorí prijali systém ochrany kupujúceho, aby ochránili svojich zákazníkov pred podvodmi tým, že im umožnia zrušiť transakciu . To isté platí pre kreditné karty: jeden telefonát do banky a transakcia je už minulosťou.

Teraz si predstavte tento scenár: vytvoríte zoznam, aby ste predali jeden zo svojich produktov a dostanete ponuku od kupujúceho. Platba prebehne rýchlo, takže produkt zabalíte, pripravíte na odoslanie a zistíte, že všetko prebieha hladko.

A robí to, kým sa kupujúci nerozhodne kontaktovať spracovateľa platieb, či už je to PayPal, banka alebo akýkoľvek iný podobný subjekt, a zrušiť platbu. Výsledkom je, že na vašom účte teraz chýba suma, ktorú vám pôvodne poslal kupujúci.

Okrem toho, ak kupujúci použil PayPal, bude vám účtovaný aj poplatok 20 dolárov navyše ako poplatok za kompenzáciu, takže vám chýba nielen položka a suma, ktorú ste chceli výmenou za túto položku, ale aj ďalších 20 USD, čo je hrozná pozícia.

Najhoršie na tomto podvode je, že podvodník ani nemusí byť príliš kreatívny; môžu len povedať, že mali podozrenie na nekalú hru z vašej strany alebo niečo podobné, a spracovateľ platieb takmer okamžite získa peniaze z účtu obchodníka (vášho).

Teraz to neznamená, že nemôžete podať námietku proti kompenzácii , najmä ak máte spoľahlivý dôkaz, že ste neurobili nič zlé a že kupujúci dostal tovar presne podľa plánu. Zahŕňa to však veľa problémov na strane obchodníka a väčšina z nich sa jednoducho vzdá, najmä ak ide o menšie sumy peňazí.

Ako sa vyhnúť podvodom na eBay

Aj keď sa snažíme vysvetliť, ako sa vyhnúť väčšine podvodov zobrazených v našom sprievodcovi, niekedy nestačí urobiť všetko správne. Preto uvádzame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť eBay podvody vo všeobecnosti bez ohľadu na to, či ste kupujúci alebo obchodník, bez toho, aby ste mysleli na konkrétny spôsob podvodu.

  Vyhnite sa odklonu od oficiálnych platobných kanálov eBay
  • Ak ste sa z našej komplexnej príručky dozvedeli niečo, čo znamená, že hoci vám eBay účtuje mierny poplatok za pomoc pri predaji vašich položiek, môže vás chrániť aj pred podvodmi a inými škaredými situáciami. Preto by ste sa mali vyhýbať dokončeniu transakcií na kanáloch mimo eBay, ako sú prevody hotovosti, Venmo alebo súkromných kreditných kariet, ak chcete ochranu eBay.
 1. Nezabudnite uviesť všetky informácie o sledovaní
  • Sledovacie čísla sú niečo, čo by ste mali zahrnúť do každej položky, ktorú posielate, ak sa chcete vyhnúť podvodom. Pamätajte, že ak položka, ktorú posielate, stojí viac ako 750 USD, mali by ste zahrnúť aj podpisový doklad o doručení, ak chcete byť chránení programom ochrany predajcu PayPal. Vo všeobecnosti by ste mali vždy zladiť sledovanie zabezpečenia s hodnotou vášho produktu.
 2. Všetko zaznamenajte
  • Či už predávate alebo kupujete na eBay, mali by ste vždy zdokumentovať všetko, čo súvisí s produktmi, ktoré predávate alebo kupujete, od sériových čísel položiek po čísla IMEI, čísla modelov, označenia predmetov, rozlíšiteľné prvky (pre jedinečné položky) a dokonca aj čísla sledovania zásielok, ak sú dostupné a použiteľné. Platí to najmä vtedy, ak ste obchodník, keďže eBay bude vo všeobecnosti stáť na strane kupujúceho, takže by ste si mali zaznamenať všetko, čo môžete, aby ste sa ochránili pred pokusmi o podvod.
  Neberte šeky
  • Týka sa to širokej škály scenárov zo skutočného života, ale šeky sú jedným z najmenej bezpečných spôsobov platby, ktoré môžete akceptovať, pretože vždy existuje možnosť, že osoba, ktorá vám šek poslala, môže zavolať do banky a zrušiť ho. Ďalšou pomerne bežnou praxou je používanie falošného šeku. Výsledkom je, že v oboch vyššie uvedených prípadoch sa šek odrazí a vy možno stratíte produkt, ktorý ste predávali, a nikdy zaň nedostanete peniaze.
  Námietka proti kompenzáciám
  • Ak ste sa stali obeťou neoprávnenej kompenzácie, nemali by ste sa zdráhať podať námietku, pretože je to jedno z vašich základných práv obchodníka. Ak chcete zvýšiť šancu, že váš spor o kompenzáciu bude úspešný, mali by ste byť pripravení so všetkým, čo by mohlo predstavovať dôkaz na preukázanie vašich tvrdení, ako sú fotografie produktu, sledovacie čísla a podpisový dôkaz, ak je k dispozícii.
  Spätné vyhľadávanie obrázkov
  • Nemalo by sa to považovať za všeobecné pravidlo, ale väčšina podvodníkov sa vyhýba používaniu skutočných fotografií svojich produktov a namiesto toho používa všeobecné fotografie stiahnuté z internetu alebo ukladá obrázky zo záznamov toho istého produktu a používa ich namiesto toho. Ak nájdete fotografie na iných miestach online a máte stále podozrenie, nezdráhajte sa požiadať obchodníka, aby vám poslal ďalšie obrázky produktu. Ak odmietnu, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.
  Neponáhľaj sa
  • Väčšina podvodníkov počíta s naivitou, nedbalosťou a naliehavosťou. Pokiaľ ste vzrušujúci a ponáhľate sa kupovať veci bez toho, aby ste všetko vopred dôkladne analyzovali, ste pre väčšinu podvodníkov ľahkým cieľom. Záznamy majú niekedy poznámky pod čiarou, v ktorých sú uvedené dodatočné informácie o produkte (niektoré záznamy napríklad uvádzajú, že obsahujú iba krabicu produktu), preto si najprv všetko skontrolujte.
  Nevracajte okamžite balíky s nesprávnym menom
  • Ak dostanete balík, ktorý bol odoslaný na vašu adresu, ale nespoznávate meno na štítku, možno ste sa stali terčom podvodu. Skontrolujte históriu svojich nákupov, zistite, či sa odhady doručenia vašich očakávaných balíkov zhodujú s časom, kedy ste balík dostali, a tiež sa pokúste odvážiť balík, ktorý ste dostali, a zistiť, či sa zhoduje s hmotnosťou vášho očakávaného balíka. Ak sa všetko zhoduje, môžete balík namiesto vrátenia otvoriť.
 3. Vyhnite sa falošným zľavám
  • V skutočnosti zľavy nie sú falošné, ale predávaná položka áno. Ak si všimnete, že niektoré položky vo vašom zozname želaní sú výrazne zľavnené bez toho, aby bol v zozname uvedený dobrý dôvod (pokazené, použité, poškriabané, preliačené atď.), vždy by ste sa mali vyhnúť nákupu uvedených položiek. Môžu to byť buď podvody alebo ukradnuté predmety.
 4. Nikdy neposielajte darčekové kódy z eBay
  • Ak vás kontaktujú náhodní ľudia online, ktorí vám hovoria o rôznych kampaniach, na ktoré musíte použiť svoj darčekový kód alebo poukážku eBay, stačí zavesiť telefón alebo odstrániť ich správy (a dokonca ich zablokovať, ak môžete). Neexistuje absolútne žiadna kampaň, kde by ste museli osobne odovzdať svoje darčekové kódy alebo poukážky eBay inej osobe, takže by ste to nikdy nemali robiť.
  Buďte opatrní pri nákupe určitých produktov
  • Ako sme už spomenuli, existujú niektoré produkty, ktoré nespadajú pod program ochrany kupujúcich eBay, takže ak chcete nakupovať položky v týchto kategóriách, mali by ste byť opatrní. Konkrétne ide o:
   • Motorové vozidlá (lietadlá, člny, rekreačné vozidlá)
   • Ťažké stroje a priemyselné zariadenia
   • Služby
   • Inzeráty
   • Cestovné lístky a lístky
   • Nehnuteľnosť
   • Podniky na predaj
   • Webové stránky
   • Digitálny obsah a nehmotný tovar
   • NFT (nezastupiteľné tokeny)
   • Produkty predávané prostredníctvom Sotheby’s
  Skontrolujte skóre spätnej väzby obchodníka
  • Vždy by ste sa mali uistiť, že obchodník, od ktorého sa pokúšate kúpiť produkty, má dobré skóre spätnej väzby, najmä ak plánujete nakupovať drahé produkty. To neznamená, že obchodníci s menším počtom pripomienok sú vo svojej podstate zlí. Dobrým tipom, keď kontrolujete skóre spätnej väzby obchodníka, je vždy sa pozrieť na negatívne recenzie namiesto pozitívnych a zistiť, či sa nevyskytujú nejaké opakujúce sa situácie, ako napríklad, že predajca nedoručuje položky, posiela rozbité produkty alebo klope- repliky a podobne.
 5. Požiadajte o ďalšie podrobnosti o produktoch
  • Požiadať o ďalšie obrázky produktov alebo dokonca videá nie je nič neobvyklé a môže vás zachrániť pred mnohými nepríjemnými situáciami. Ak je predajca ochotný spolupracovať, môžete ho požiadať, aby vám poslal obrázok akvizičného formulára produktu (ak je k dispozícii) a sériové číslo produktu. Väčšina výrobcov ponúka online služby, kde môžete zadať sériové číslo produktu a skontrolovať, či je autentický alebo nie.

Vyhýbanie sa podvodom na eBay – ZÁVER

Aby ste to uzavreli, či už ste predávajúci alebo kupujúci na eBay, vždy by ste si mali byť vedomí toho, do čoho idete, pretože existuje veľa podvodníkov, ktorí sú pripravení na vás rýchlo zarobiť. Bohužiaľ, väčšina podvodov je úspešná, a preto je potrebné byť opatrný.

Napriek tomu, že eBay a PayPal ponúkajú praktické programy na ochranu predajcov a kupujúcich, podvodníci stále počítajú s ľudskou chybou, ktorá ohýba pravidlá vo svoj prospech. Náš sprievodca je len pripomienkou, že podvodníci existujú, a užitočným nástrojom, ktorý môžete použiť na to, aby ste si uvedomili najbežnejšie triky, ktoré by sa na vás podvodníci mohli pokúsiť vytiahnuť a vyhnúť sa im, ako najlepšie viete.

Získajte denné tipy vo svojej doručenej pošte Newsletter Pripojte sa 35 000+ ostatných čitateľov
Ako zablokovať YouTube v prehliadači Google Chrome Predchádzajúci Článok

Ako zablokovať YouTube v prehliadači Google Chrome

Ako vyrobiť zelené farbivo v Minecrafte Čítajte Viac

Ako vyrobiť zelené farbivo v Minecrafte