Ako zmeniť príponu súboru v systéme Windows 10

Prípona súboru je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako identifikovať typ súboru. Ak viete, aký typ súborov používa konkrétnu príponu, napríklad MP3 je pre zvukové súbory, môžete sa rozhodnúť, pomocou ktorej aplikácie ho otvoríte. Prípony súborov sa nastavujú pri vytváraní súboru a tieto prípony by sa nemali meniť, pokiaľ neboli nastavené nesprávne.

Zmena prípony súboru je jednoduchá, ale je dôležité si uvedomiť, že to nie je to isté ako konverzia súboru. Konverzia súborov zmení súbor z jedného typu na druhý, zatiaľ čo zmena prípony zmení spôsob, akým váš operačný systém rozpozná súbor.

Zmeňte príponu súboru v systéme Windows 10

Na zmenu prípony súboru nepotrebujete špeciálnu aplikáciu.    Otvorte Prieskumník súborova prejdite na súbor pre ktoré chcete zmeniť príponu. Vyberte súbora potom kliknite na názov alebo vyberte súbor a klepnite na F2. Názov súboru bude možné upraviť.Neodstraňujte bodku ale odstráňte tri písmená za bodkou. Zadajte novú príponu súboru a klepnite na Enter.
  1. Uvidíte p vynúti otázku, či naozaj chcete zmeniť príponu. Kliknite na tlačidlo Áno.
  2. The prípona súboru sa zmení, a ikona súboru sa aktualizuje tak, aby odrážala nový typ súboru, ktorý rozpoznáva systém Windows 10.
  3. Môžeš zmeňte rozšírenie späť rovnakým spôsobom.

Prípona súboru nie je viditeľná

Ak prípony súborov nie sú vo vašom systéme viditeľné, môžete ich jednoducho povoliť.

  1. Otvorte a Okno Prieskumníka súborov.
  2. Choďte na Karta Zobraziť.
  3. Hľadajte možnosť „Prípony názvov súborov“ a povoľte ju/začiarknite ju.
  4. Všetky súbory budú teraz zobrazovať svoju príponu.

Záver

Zmena prípony súboru ho nepoškodí, ale vo väčšine prípadov ho nebudete môcť otvoriť pomocou žiadnej aplikácie. Ak napríklad zmeníte príponu textového súboru z TXT na MP3, nebudete môcť súbor otvoriť v audio súbore alebo v programe Poznámkový blok. Budú výnimky; ak zmeníte príponu dávkového súboru z BAT na TXT, budete ho môcť otvoriť v programe Poznámkový blok, pretože ide o základné textové súbory. Dávkový súbor s príponou TXT sa samozrejme nespustí s príkazovým riadkom. Zmena prípon súborov je niekedy potrebná; ak bola prípona súboru nastavená nesprávne, môžete to opraviť priamou úpravou týmto spôsobom, ale je len na vás, aby ste zistili, ktorá prípona je tá správna na použitie.

Získajte denné tipy vo svojej doručenej pošte Newsletter Pripojte sa 35 000+ ostatných čitateľov
Ako zablokovať YouTube v prehliadači Google Chrome Predchádzajúci Článok

Ako zablokovať YouTube v prehliadači Google Chrome

Ako vyrobiť zelené farbivo v Minecrafte Čítajte Viac

Ako vyrobiť zelené farbivo v Minecrafte