Ako získať prístup k príkazovému riadku bez zavádzania na pracovnú plochu v systéme Windows 10

Keď sa v systéme Windows niečo pokazí a nehovoríme o bežných problémoch, ktoré má, ale o niečom, kde je poškodený dôležitý súbor, často to nemôžete opraviť z pracovnej plochy. Oprava často spočíva v oprave súborov z príkazového riadka alebo vykonaní niekoľkých kontrol, aby ste zistili, čo je zlé. V každom prípade musíte vstúpiť do príkazového riadka predtým, ako sa dostanete na pracovnú plochu, ak sa tam niekedy dostanete.

Prístup k príkazovému riadku

Existujú dva prípady, v ktorých možno budete potrebovať prístup k príkazovému riadku; keď máte nainštalovaný Windows 10 a keď nemáte nainštalovaný žiadny OS. Postup u týchto dvoch je mierne odlišný.Windows 10 nainštalovaný

Ak máte nainštalovaný Windows 10, k príkazovému riadku máte prístup z rozšírených možností spustenia. Existujú tri trasy, ktorými sa môžete vydať.

Ak sa dostanete na pracovnú plochu a otvoríte aplikáciu Nastavenia, prejdite do skupiny nastavení Aktualizácia a zabezpečenie, prejdite na kartu Obnovenie a v časti Rozšírené spustenie kliknite na položku Reštartovať teraz. Prejdite do časti Riešenie problémov> Rozšírené možnosti a kliknite na možnosť Príkazový riadok.

Ďalšou možnosťou je zaviesť systém priamo na obrazovke Rozšírené možnosti spustenia. Ak to chcete urobiť, klepnite na F11, keď zapnete počítač, a dostanete sa na obrazovku rozšíreného spustenia, kde môžete znova vybrať príkazový riadok.

Poslednou alternatívou je pri reštartovaní systému Windows 10 z pracovnej plochy podržať kláves Shift. Opäť sa dostanete na obrazovku Pokročilé spustenie, kde kliknete na Príkazový riadok.

Nie je nainštalovaný žiadny OS

Ak nemáte nainštalovaný operačný systém, potrebujete USB kľúč s Windowsom 10. Nie je ťažké ho získať, ale na jeho vytvorenie budete potrebovať prístup k fungujúcemu počítaču.

Pripojte ho k počítaču a zapnite ho. Uistite sa, že sa počítač zavádza z jednotky USB. Poradie zavádzania môžete skontrolovať a zmeniť v systéme BIOS. Po spustení na obrazovku inštalácie systému Windows 10 sa zobrazí možnosť Opraviť. Kliknite naň.

Možnosť Opraviť vás zavedie na rovnakú obrazovku Rozšírené možnosti spustenia, ktorú získate, a možnosť Príkazový riadok je tam, kde by mala byť.

Z príkazového riadka budete mať k dispozícii obvyklé nástroje, ktoré ponúka. Napríklad môžete použite Diskpart na formátovanie a rozdelenie diskov . Ak sa pokúšate zachrániť súbory z pevného disku, môžete na to použiť príkazový riadok.

Získajte denné tipy vo svojej doručenej pošte Newsletter Pripojte sa 35 000+ ostatných čitateľov
Ako zablokovať YouTube v prehliadači Google Chrome Predchádzajúci Článok

Ako zablokovať YouTube v prehliadači Google Chrome

Ako vyrobiť zelené farbivo v Minecrafte Čítajte Viac

Ako vyrobiť zelené farbivo v Minecrafte